دوشنبه 23 تیر 1399
بارش‌های خوزستان تا خردادماه از نرمال بیشتر است

بارش‌های خوزستان تا خردادماه از نرمال بیشتر است

 
مدیرکل هواشناسی خوزستان با پیش‌بینی تداوم پرپارشی در استان تا خردادماه گفت: امسال پربارش‌ترین و سیلابی‌ترین سال خوزستان است
 
به گزارش روابط عمومی هواشناسی خوزستان، محمد سبزه‌زاری در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان که صبح امروز (جمعه ۹ فروردین) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: تاکنون ۴۷۶ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه میانگین درازمدت ۶۹ درصد و نسبت به همین مدت در سال گذشته ۳۶۰ درصد افزایش یافته است.
 
وی تصریح کرد: امسال خوزستان از نظر میزان بارش نسبت به میانگین درازمدت، ششمین استان کشور است. با این تفاوت که استان‌هایی مانند ایلام و لرستان که سدهای ما را تغذیه می‌کنند در رتبه‌های اول قرار دارند.
 
مدیرکل هواشناسی خوزستان ادامه داد: پیش از این استان ما و استان‌های مذکور همزمان سال پربارشی نداشتند. نتیجه می‌شود امسال پربارش‌ترین و سیلابی‌ترین سال خوزستان در طول این ۴۰ سال بوده است. توپوگرافی منطقه نیز به این صورت است که تمامی بارش‌های منطقه وارد خوزستان می‌شود.
 
سبزه‌زاری گفت: بیشترین بارش استان در سال آبی جاری در حسينيه انديمشك به ميزان هزار و ۷ میلیمتر بوده است که این رقم به بارش بندر انزلی نزدیک است . پهنه‌بندی میزان بارش‌ها نشان می ‌دهد که امسال بیشترین بارش‌ها را شهرهای اندیمشک و دزفول شاهد بودیم
 
وی افزود: در استان لرستان نیز بیشترین بارش‌ها در حوضه کرخه و دز و در ایلام در حوضه کرخه بوده است. پیش‌بینی می‌کنیم تا اردیبهشت‌ماه نیز بارش‌ها بیش از نرمال باشد و احتمال دارد که از مقدار پربارش هم فراتر برویم.
 
مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: پیش‌بینی می‌شود سامانه‌ای که فردا وارد استان می‌شود موجب ۷۰ تا ۸۰ میلی‌متر بارندگی در حوضه کارون شود.
 
سبزه‌زاری افزود: همین میزان بارش در حوضه‌های کرخه و دز نیز پیش‌بینی‌ می‌شود.
طراحی و پیاده سازی: راد وب