دوشنبه 23 تیر 1399
امسال سیلابی ترین سال در 50 سال گذشته

امسال سیلابی ترین سال در 50 سال گذشته

 

 

 

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: امسال پربارش ترین و سیلابی ترین سال در ۴۰ یا ۵۰ سال گذشته در منطقه زاگرس بوده است که این امر نشان از سختی مدیریت سیلاب می دهد  

 


به گزارش روابط عمومی هواشناسی خوزستان محمد سبزه‌ زاری در جلسه ستاد بحران خوزستان که شامگاه پنجشنبه (۲۹ فروردین) با حضور رئیس قوه قضائیه در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: امسال پربارشترین و سیلابی ترین سال در ۴۰ یا ۵۰ سال گذشته در منطقه زاگرس بوده است که این امر نشان دهنده سختی مدیریت سیلاب است.

 

 

مدیر کل هواشناسی خوزستان افزود : در استان های مجاور خوزستان مانند ایلام تاکنون 847 میلیمتر بارش باران ثبت شده است در حالی که  میزان بارش این استان در مدت مشابه سال گذشته 323 میلیمتر بوده است. همچنین میزان بارندگی در استان کهگیلویه و بویراحمد 761 میلیمتر گزارش شده به گونه ای که در سال گذشته در همین بازه زمانی 183 میلیمتر بارش رخ داده است.

 

محمد سبزه زاری گفت : مابقی استان‌های آبریز خوزستان به همین شکل بارش داشته‌اند. در نتیجه با توجه به شکل عوارض زمین در منطقه ، این بارش ها به صورت سیلاب وارد استان خوزستان می شوند.

 

 

وی بین داشت : سیلاب‌ها به صورت صد در صد قابل کنترل نیستند و تنها می‌توان سیلاب‌ها را مدیریت و خسارات ناشی از آن را کاهش داد.

 

 

سبزه زاری افزود : تاکنون مجموع بارش خوزستان 513 میلیمتر بوده است که نسبت به بلندمدت 70 درصد و نسبت به سال گذشته 212 درصد افزایش بارش را نشان می دهد.


 

مدیر کل هواشناسی خوزستان با توجه به اختلاف میزان بارش‌ها نسبت به بلند  مدت رتبه خوزستان را در میان سایر استان های کشور هشتم اعلام کرد.

طراحی و پیاده سازی: راد وب