دوشنبه 23 تیر 1399
توضیحات اداره کل هواشناسی خوزستان در خصوص یک گزارش

توضیحات اداره کل هواشناسی خوزستان در خصوص یک گزارش

به گزارش خبرنگار مهر، پیرو انتشار مطلبی مورخ نهم اردیبهشت امسال در خبرگزاری مهر با عنوان «پای لنگ اقدامات پیشگیرانه در سیلی که خوزستان را شست»، اداره کل هواشناسی استان خوزستان توضیحاتی به منظور تنویر افکار عمومی به شرح زیر ارسال کرد.

در مطلب منتشر شده، مدیرکل هواشناسی استان خوزستان از پیش بینی‌های «فصلی» مرکز اقلیم شناسی مشهد نام برده است که به اشتباه در این خبرگزاری پیش بینی «سطحی» درج شده است. مرکز اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی در بهمن‌ماه سال ۹۷ پیش‌بینی کرد طی سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت بارش‌ها نرمال است اما در اسفندماه از سوی این مرکز اعلام شد بارش‌ها در منطقه جنوب غرب کشور بالاتر از نرمال خواهد بود. لازم به ذکر است کاربرد پیش بینی فصلی برای برآورد شرایط جوی دراز مدت در یک منطقه و بحث‌های مربوط به خشکسالی و ترسالی می‌باشد.

ورود سیلاب به حوزه سدهای خوزستان در اواخر وقت یازدهم فروردین ماه بوده است. این در حالی است که اولین پیش آگاهی هواشناسی در تاریخ ۲۰ اسفند در جلسه شورای هماهنگی آب و برق خوزستان اعلام شد. بعد از تاریخ ذکر شده در تمامی جلسات مدیریت بحران هشدارهای لازم مبنی بر وقوع بارش‌های سنگین در بازه زمانی کوتاه به کرات داده شده است.

با توجه به وقوع سیلاب یازدهم فروردین هشدارهای لازم از ۲۱ روز قبل به صورت پیش آگاهی و از ۱۰ روز قبل به صورت اطلاعیه رسمی توسط این اداره کل به مراجع ذی صلاح داده شده است. متولیان امر بنا بر اعلام هشدارهای هواشناسی از ۲۱ روز قبل مدت زمان کافی برای مدیریت ورودی و خروجی آب به سدهای خوزستان را داشته‌اند.

گفتنی است، وقوع بارندگی‌ها با این حجم و شدت از یک ماه قبل قابل پیش بینی نیست و در نقاط مختلف جهان نیز همین گونه است چنانچه اوایل فروردین ماه شاهد بارش‌های شدید و وقوع سیل سهمگین در ایالات نبراسکا، آیووا، ویسکانسین آمریکا بودیم که خسارت‌های مالی و جانی فراوانی را بر جای گذاشت در حالی که در استان خوزستان با توجه به پیش بینی صحیح و به موقع اداره کل هواشناسی خوزستان و نیز مدیریت شبانه روزی مسئولان استانی، سپاه، ارتش، بسیج و حضور مردم، بدون تلفات جانی و با کاهش خسارات به پایان رسید.

طراحی و پیاده سازی: راد وب