شنبه 17 خرداد 1399
وضعیت نامناسب کارون بزرگ

وضعیت نامناسب کارون بزرگ

وضعیت نامناسب کارون بزرگ

کارون بزرگ وضعیت مناسبی ندارد و رودخانه های جراحی و زهره خشکسالی شدید را تجربه کرده اند


مدیر کل هواشناسی استان خوزستان در همایش یک روزه کلزا که روز گذشته با حضور عباس کشاورز معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد گفت : خوزستان با خشکسالی هیدرولوژیکی روبروست و گزارش ها نشان می دهد که کارون بزرگ وضعیت مناسبی ندارد و رودخانه های جراحی و زهره خشکسالی شدید را از سر گذرانده اند. 

محمد سبزه زاری با توجه به وضعیت نامطلوب سدها در استان گفت :  حتی در صورت وقوع بارش نرمال بازهم این خشکسالی جبران نمی شود .

وی در خصوص پیش بینی فصلی گفت :  پیش بینی های فصلی یک نما از آینده را به ما نشان می دهند و از خروجی این مدل ها می توان به حرکت سیستم های بارش زا به سمت مناطق مورد نظر پی برد .

سبزه زاری در ادامه گفت : صحت این دسته از پیش بینی ها بین 65 تا 70 درصد می باشد بنا براین احتمال می رود بارش ها در پاییز نرمال باشد هرچند این میزان بارش، نشانی از برطرف شدن خشکسالی در استان نمی دهد و لزوم  احتیاط بر برنامه ریزی برای کشت را دوچندان می کند.

مدیر کل هواشناسی استان در ادامه  با توجه به وضعیت خشکسالی استان گفت :  26 درصد استان دچار خشکسالی خیلی شدید، 40.6 درصد خشکسالی شدید، 31 درصد خشکسالی متوسط و 1.3 درصد دچار خشکسالی خفیف است.
محمد سبزه زاری با اشاره به کاهش 35 درصدی بارندگی سال گذشته  نسبت به آمار بلندمدت آن در استان گفت : ایستگاه های هواشناسی استان بیشترین بارندگی در لالی و کمترین را در آبادان به ثبت رسانده اند  چنانچه  متوسط کاهش بارش در کشور نیز 28 درصد گزارش شده است .

وی در خصوص تغییرات دمایی تابستان گذشته نیز گفت : دمای تابستان 1397 نسبت به دمای بلند مدت 1.5 درجه سانتیگراد افزایش داشته است .
 

طراحی و پیاده سازی: راد وب