پنج شنبه 31 مرداد 1398
دوشنبه 23 مهر 1397
تعداد بازدید: 567

کاهش دید افقی در اهواز تا 500 متر

 

آیا گرد و خاک امروز اهواز قابل پیش بینی بود ؟

مدیر کل هواشناسی خوزستان در گفتگو با روابط عمومی این اداره گفت : پیش بینی گرد و خاک بر اساس نقشه ها و مدل های عددی هواشناسی صورت می پذیرد . تمامی مدل های جهانی و منطقه ای برای امروز صبح (23 مهر) شرایط مناسب و بدون گرد و خاک را نشان می دادند ولی اداره کل هواشناسی خوزستان روز گذشته طی اطلاعیه ای براساس بالا بودن ضرایب ناپایداری احتمال وقوع این پدیده رابه صورت محلی و گذرا از روز یک شنبه تا پنج شنبه داده بود .

محمد سبزه زاری گفت : مدل  های جهانی همگی نشان می دادند که جهت باد جنوبی و آرام است اما صبح امروز حوالی ساعت 8 صبح دید اهواز به 500 متر رسید که این کاهش دید ناشی از جریان های همرفتی در منطقه بود .

مدیر کل هواشناسی خوزستان  اظهار داشت  : ماهیت جریان همر فتی به گونه ای است که انرژی خود را به یک باره تخلیه می کند . با   رهاسازی انرژی جریان همرفتی ،تندبادهای لحظه ای برخلاف جریان سیستماتیک مدل ها در منطقه ایجاد می شوند و چنانچه  این جریان از روی کانون های گرد و خاک عبور کنند ، سبب ایجاد گرد و خاک محلی می شوند .

محمد سبزه زاری گفت  :  صبح امروز در اهواز باد شدید برخلاف جهت مدل ها از روی کانون های جدید واقع در شمال اهواز حرکت کرد .

وی در ادامه بیان کرد : مکان دقیق جریان های همرفتی تا به امروز قابل پیش بینی نبوده و هیچ سازمان هواشناسی در دنیا نمی تواند ادعا کند که این جریان ها را به صورت دقیق پیش بینی کرده است  . در نتیجه گرد و خاک کوتاه مدت و گذرای اهواز اصولا قابل پیش بینی نبوده است .

مدیر کل هواشناسی استان  در خصوص اینکه آیا ماهواره های هواشناسی قادر به پیش بینی این امر بوده اند یا خیر گفت : با توجه به پوشش ابر در استان هیچ ماهواره ای گرد و خاک را نشان نمی داد .

محمد سبزه زاری در خصوص تعطیل شدن مدارس و دستگاه ها در اهواز گفت : تصمیم گیری در این حوزه با ستاد بحران استان است ولی هیچ قانونی در هیچ کشوری از جهان وجود ندارد که برای پدیده کوتاه مدت  آنهم در بازه زمانی 30 الی 40 دقیقه کل روز را تعطیل اعلام کند .  

 

 طراحی و پیاده سازی: راد رایانه