سه شنبه 28 خرداد 1398
چهار شنبه 23 آبان 1397
تعداد بازدید: 518

عدم امکان پیش بینی گرد و غبارهای همرفتی

در حال حاضر امکان پیش بینی گرد و غبارهای همرفتی در مقیاس خرد و میانه وجود ندارد اما تحقیقات بر روی این موضوع انجام شده است هرچند  وارد فاز عملیاتی نشده است ولی با استفاده از ابر رایانه ها این دسته پیش بینی ها امکان پذیر خواهد بود .

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان خوزستان، در پنجمین  روز از اجراي كارگاه بين المللي گرد و خاك در اهواز، اساتید دانشگاه اسپانیا و پاکستان  از مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خوزستان بازدید نمودند.بازدید کنندگان از مرکز پیش بینی از نزدیک در جریان روند صدور صدورپیش بینی ها  قرار گرفتند.

سارا بازارت استاد دانشگاه بارسلونا اسپانیا گفت : در حال حاضر امکان پیش بینی گرد و غبارهای همرفتی در مقیاس های خرد و میانه وجود ندارد اما تحقیقات بر روی این موضوع انجام شده است ولی هنوز وارد فاز عملیاتی نشده است هر چند با کمک مدل ها و شبیه سازی داده های هواشناسی و استفاده از ابر رایانه ها این دسته پیش بینی ها امکان پذیر خواهد بود

مدیر تخصصی گره منطقه ای سامانه مشورتی و ارزیابی پیش آگاهی طوفان های گرد و خاک و ماسه برای منطقه شمال آفریقا و اروپا و خاورمیانه گفت:  در حوزه هواشناسی ، علم هنوز به آن نقطه نرسیده است که برای پیش بینی گرد و خاک را یقین و قطعیت بالا صورت بگیرد ولی در مورد سایر پارامترهای هواشناسی در مقایسه با گرد و خاک با قطعیت بیشتری می توان سخن گفت.

انریک ترادیاس با بیان اینکه پیش بینی قطعی پدیده های خرد یا میانه مقیاسی همچون گرد و خاک نیاز به پژوهش های بیشتری دارد ، پیش بینی پدیده هایی که در مقیاس کلان رخ می دهد به مراتب آسانتر از پیش بینی پدیده هایی در مقایس های خرد و میانه است .

وی ادامه داد:  پیش بینی قطعی وقوع گرد و خاک  در حال حاضر در فاز تحقیقاتی هست ولی اگر بخواهیم بگوییم چه زمانی به مرحله عملی میرسد می توان گفت بین 5 تا 10 سال آینده از فاز تحقیقاتی خارج و وارد فاز عملیاتی خواهد شد. 

گفتنی است كارگاه آموزشی بین المللی گرد و خاک به ميزباني هواشناسي خوزستان و با همكاري ستاد بحران استان با دعوت از اساتيد دانشگاه هاي اسپانيا و پاكستان و همچنين اساتيد پژوهشكده هواشناسي كشور و دانشگاه هاي كشور از  ١٩ تا ٢٣ آبان در سالن اجتماعات شركت نيشكر برگزار شدطراحی و پیاده سازی: راد رایانه