دوشنبه 23 تیر 1399
کاهش بارش های زمستانی خوزستان نسبت به پاییز

کاهش بارش های زمستانی خوزستان نسبت به پاییز

با وجود بارش‌های بیش از نرمال در فصل پاییز، انتظار می رود میانگین بارش استان در فصل زمستان در محدوده نرمال تا کمتر از آن باشد

به گزارش روابط عمومی هواشناسی خوزستان جلسه کارگروه تخصصی امور سیل و مخاطرات دریایی، برق ، آب و فاضلاب با حضور کیامرث حاجی زاده مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان ، محمد سبزه زاری مدیر کل هواشناسی استان و سایر مسئولین صبح امروز (5 دی ) در سالن جلسات اداره کل مدیریت بحران استان برگزار شد .

مدیر کل هواشناسی خوزستان در این جلسه گفت : استان خوزستان بعد از استانهای ایلام و کهگیلویه و بویر احمد رتبه سوم بارش را در سطح کشور به خود اختصاص داده و  از ابتدای سال زراعی جاری (یکم مهر ) تا (چهارم دی) مجموع بارش کل استان 261.6میلیمتر بوده است. محمد سبزه زاری در ادامه گفت : این مقدار در مقایسه با مقدار بلندمدت آن در همین بازه زمانی (113.7میلیمتر) 148 میلیمتر افزایش و در مقایسه با مقدار آن در دوره مشابه سال گذشته (48 میلیمتر) حدود 213.6 میلیمترافزایش داشته است.

وی اظهار داشت : بیشترین بارش استان تاکنون از ایستگاه حسینیه اندیمشک به میزان 424.9 میلیمتر وکمترین میزان بارش نیز از ایستگاه آبادان به میزان 105 میلیمتر گزارش شده است .بارندگی شهر اهواز نیز 228.5 میلیمترتاکنون ثبت شده است.

مدیر کل هواشناسی خوزستان در خصوص وضعیت دما در پاییز گفت : دمای میانگین هوای استان خوزستان در پاییز امسال بیشتر از نرمال بلند مدت بوده به نحوی که به غیر از ایستگاه دهدز(0.4-)  در اکثر ایستگاه های استان دمای میانگین هوا بین 0.5 تا 1 درجه بیشتر از نرمال پاییزه بوده است .

محمد سبزه زاری در خصوص پیش بینی فصلی زمستان اذعان داشت :  با وجود بارش‌های بیش از نرمال در فصل پاییز، انتظار می رود میانگین بارش استان در فصل زمستان در محدوده نرمال تا کمتر از آن باشد.

وی افزود : روند ماهانه بارش، کاهش تدریجی آن‌ را از دی تا اسفند 1397 نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد بیشترین کاهش در اسفند ماه رخ دهد.

مدیر کل هواشناسی خوزستان در ادامه گفت : بارش از هفته دوم دی ماه تا اوایل بهمن، به ویژه در جنوب غرب کشور متمایل به بیش از نرمال است که در مناطق سردسیر به شکل برف خواهد بود

وی در خصوص افزایش دما در ماه های دی و بهمن گفت :  افزایش دما در  دی و بهمن بین 2 تا 3 درجه سلسیوس خواهد بود واحتمال نابهنجاری منفی دمای هوا در دی ماه بیش از دو ماه دیگر فصل زمستان است.

 

.

 

طراحی و پیاده سازی: راد وب